logo.png

Kategoria AM

Informacja dla rodziców/opiekunów kandydatów na prawo jazdy kat. AM

Zanim Państwo powierzycie swoje pociechy szkole nauki jazdy na małym motorku trzeba sobie zdać sprawę z kilku ważnych kwestii. Najważniejsza z nich to oczywiście kwestia przyszłego bezpieczeństwa młodego kierowcy. Warto sobie zadać pytanie, czy chcę aby mój syn/córka zdały egzamin na prawo jazdy czy raczej chcę aby nauczyli się podstaw bezpiecznego poruszania się motorowerem/skuterem w ruchu publicznym ? Odpowiedź raczej jawi się w sposób oczywisty.

Niestety prawodawstwo w zakresie nauki jazdy na kategorię AM prawa jazdy jest daleka od doskonałości, bo kto by się przejmował tymi „kilkoma” 14-latkami, których rodziców będzie stać na kurs i egzamin na prawa jazdy kat.AM?

Prawo wymaga JEDYNIE 5 godzin wykładów i JEDYNIE 5 godzin jazd. Proszę sobie zadać pytanie czy przy tylu godzinach zajęć można nauczyć się jeździć ? Na prawo jazdy kat.B prawo wymaga min. 20 godzin wykładów i 30 godzin jazd, a i tak widzimy na drogach, że to w wielu przypadkach jest za mało.

Dlatego nie chcemy Państwa oszukiwać i proponować tak jak inne szkoły, że w 5 godzin wykładów nauczymy Państwa pociechy przepisów. Nie chcemy Państwa oszukiwać, że nauczymy też bezpiecznej jazdy w ciągu 5 godzin zajęć praktycznych. Same zajęcia na placu manewrowym, które przygotowują do zadań egzaminacyjnych wymagają 6-8 godzin. Czyli na jazdę po mieście zostaje … no właśnie. Czy znacie Państwo osobę, która w 5 godzin nauczyła się jeździć po mieście jakimkolwiek pojazdem ? Przy takim systemie szkolenia jesteście Państwo „skazani” na wykupywanie dodatkowych jazd. Nie ma na to rady.

Dlatego zamiast proponować kurs za 500-600 zł jak inne szkoły, które zapewniają jedynie te minimalne ilości godzin (5+5), proponujemy od razu profesjonalne podejście do szkolenia młodych adeptów motocyklizmu :

Po pierwsze: udział w pełnym cyklu 20 godzin wykładów + jeden dodatkowy wykład z dokładnym omówieniem podstawowych przepisów dot. pierwszeństwa przejazdu.
Po drugie: 16 godzin zajęć praktycznych z czego 6-8 godzin na placu manewrowym oraz 8-10 godzin jazd po mieście.
W czasie zajęć praktycznych w mieście zwracamy szczególną uwagę na następujące zagadnienia :

  • czytanie znaków drogowych, pionowych i poziomych
  • ustalanie pierwszeństwa przejazdu na skrzyżowaniu w oparciu o znaki i sygnały drogowe oraz przepisy ogólne
  • odczytywanie sytuacji drogowych w miejscach szczególnie niebezpiecznych : skrzyżowanie, przejście dla pieszych, przejazd kolejowy, włączanie się do ruchu

Nasze doświadczenie wskazuje, że taki zakres kursu dla większości młodych pasjonatów motocykli daje solidne podstawy do bezpiecznej jazdy i doskonalenia techniki kierowania w przyszłości. Oczywiście pozwala też bez najmniejszych problemów zdać egzamin.

Jeśli Państwa przekonują nasza argumentacja – zapraszamy na kurs prawa jazdy kat.AM.